PRZECIĄGI LITERACKIE Drukuj Email

Gabriela Piłat (kl. 3d) zdobyła drugą nagrodę w kategorii prozy podczas tegorocznych ,,Przeciągów literackich”. Konkurs adresowany był  do gimnazjalistów i młodzieży szkół średnich i po raz drugi miał charakter otwarty i ogólnopolski zasięg. Do mieleckiego Samorządowego Centrum Kultury nadesłano 87 prac młodych ludzi z Małopolski, Podkarpacia, województw śląskiego i świętokrzyskiego. Gabrysię do konkursu przygotowywała pani Marzena Czubecka.

W tym roku w jury konkursowym obok poetów Adama Ziemianina i Józefa Barana, którzy od lat oceniają prace konkursowe, zasiadł prof. Marek Karwala – adiunkt w Katedrze Literatury Polskiej XX wieku Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Profesor tuż przed rozdaniem nagród w kilku zdaniach podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat nadesłanych prac. – Kiedy zobaczyłem, że młodzi ludzie pisali i prozę, i poezję, trochę się zaniepokoiłem – powiedział. – Jak mawiał Stendhal, prozę pisze się po czterdziestce, bo do tego trzeba mieć doświadczenie życiowe. Zwykle młodzi ludzie próbują swoich sił w poezji – żartobliwie zagaił profesor, przyznając że jest wyłącznie teoretykiem literatury i z tego punktu widzenia może ocenić, że nadesłano zarówno wiersze klasyczne, jak i współczesne. Laureatów nagród wywoływał Józef Baran, starając się krótko scharakteryzować wyróżnione prace. Wiceprezydent Mielca Jan Myśliwiec serdecznie pogratulował laureatom, zaznaczając iż czyni to także w imieniu prezydenta Kozdęby, podziękował także Samorządowemu Centrum Kultury i jego dyrektorowi Jackowi Tejchmie za pomysł i realizację, dodając iż cieszy fakt poszerzania formuły konkursu i jego zasięgu.

Fragmenty nagrodzonych prac, które jak zwykle wydrukowano w okazjonalnym wydawnictwie – biuletynie ,,Przeciągów”, czytali mieleccy aktorzy: Magdalena Kriger i Jan Stępień. Po kameralnym spotkaniu z laureatami i ich opiekunami, w sali nr 1 Domu Kultury prof. Marek Karwala podzielił się z liczniejszym gronem uczniów mieleckich szkół refleksjami na temat literatury, głównie poezji współczesnej. Po mini wykładzie swoje wiersze czytali poeci – Józef Baran i Adam Ziemianin.

Gabrysia od najmłodszych lat interesuje się sztuką, lecz w nieco innym wydaniu niż pisanie opowiadań, bo choć głowę miała pełną pomysłów na różne historie, nigdy nie lubiła niczego zapisywać. Od pisania znacznie bardziej wolała rysować lub wykonywać inne prace techniczne. Wszystko jednak zmieniło się po ukończeniu szkoły podstawowej. Jako uczennica Gimnazjum nr 2 w Mielcu poznała wiele wspaniałych ludzi, m.in. to właśnie dzięki nim zainteresowała się różnymi rodzajami sztuki bardziej niż kiedykolwiek. Pisać zaczęła w drugiej klasie, kiedy to ucząca ją języka polskiego pani Marzena Czubecka namówiła Gabrysię do startu w konkursie „Wydajemy Własną Książkę”. Gabrysi udało się wygrać jedną z nagród, i od tamtego czasu rozwija swój talent literacki np. poprzez udział w licznych konkursach.

Autor artykułu i fotografii: Michał Krawiec (kl. 3D)