DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA Drukuj Email

Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. Pluszowe zabawki towarzyszą zarówno małym dzieciom, młodzieży jak i dorosłym. Są przy nas od najmłodszych lat, w chwilach radości, wtedy gdy się boimy czy gdy potrzebujemy otuchy.

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosevelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

25 listopada - w tym dniu mali pacjenci oddziałów onkologicznych działających m.in. w Chorzowie, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu i Zabrzu otrzymały nowe pluszowe maskotki, które zostały podarowane przez ludzi o wrażliwym i kochającym sercu. Dzięki inicjatywie prężnie działającego Szkolnego Koła Caritas, społeczność szkolna Gimnazjum nr 2 w Mielcu przyłączyła się do tej akcji organizowanej przez Fundację „Mam Marzenie”. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritasu nakręcili krótki filmik motywujący do czynnego udziału w tym ogólnopolskim przedsięwzięciu. Wielkim zaskoczeniem był pozytywny odzew uczniów, którzy w pełni zaangażowali się w tą charytatywną działalność. Zbiórki zabawek były prowadzone na długiej przerwie w głównym holu szkoły od 8 do 18 listopada. Uczniowie codziennie przynosili niezliczoną ilość nowych, fantastycznych maskotek, gier, kolorowanek oraz książek. Kartony przeznaczone na jeden dzień nie były w stanie pomieścić wszystkich prezentów. W związku z tak dużym zaangażowaniem wychowanków gimnazjum, akcja ta została przedłużona, a jej popularność w żadnym stopniu nie malała. Szczególnym zapałem wykazały się pierwsze klasy, które codziennie przynosiły różnorodne drobiazgi. Finalnie Szkolne Koło Caritas uzbierało kilkaset różnych misiów oraz dziesiątki innych prezentów! Zostały one przekazane do fundacji, a stamtąd trafiły do dzieciaków w szpitalach.

Serdecznie dziękujemy każdej osobie, która zaangażowała się w akcje. To dzięki Wam na twarzach małych pacjentów pojawił się uśmiech.