"SĄ DZIWY NA ZIEMI I NIEBIE..." Drukuj Email

,,Są dziwy w niebie i na ziemi,
o których ani się śniło waszym filozofom”
W dniu 31 października 2017 roku uczniowie klasy 2c i 7a pod opieką pań Agnieszki Wrońskiej i Małgorzaty Jaśkiewicz mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym widowisku zrealizowanym na podstawie II cz. ,,Dziadów” Adama Mickiewicza.
Plenerowy spektakl odbył się na Górce Cyranowskiej i wprowadził wszystkich obecnych w klimat nadchodzącego Święta Zmarłych, przybliżając uroczystość, która swym początkiem sięga czasów pogańskich. W czasie dziadów wywoływano dusze zmarłych oczekujących na wyrok sądu ostatecznego. Wierzono, że pomoc ze strony żywych ułatwi im uzyskanie zbawienia. Na scenie pojawiły się kolejno zjawy dzieci, złego pana, dziewczyny i kochanka – samobójcy. Przedstawienie ukazało głęboki sens moralny uroczystości, z którego wyłania się koncepcja człowieczeństwa, w myśl której nie wystarczy żyć bezgrzesznie i mieć czyste sumienie, trzeba też podejmować ciężar obowiązków, pracować i cierpieć. Nie wolno krzywdzić nikogo, ale nie można też żyć obok ludzi, w świecie marzeń, bez pożytku dla innych. Trzeba doświadczyć wszystkiego co ludzkie i po ludzku traktować innych.
To niezwykłe spotkanie dwóch światów na długo zostanie w pamięci uczestników tego niecodziennego widowiska.