Salony Optyczne Online sp.z o.o. www.kontaktowe.pl

Opti Free Replenish - kontaktowe.pl

Opti Free Replenish

Soczewki w błyskawicznym tempie zyskują na popularności. Stanowią doskonałą alternatywę dla osób, które nie lubią nosić okularów. Posiadają wiele zalet. Rynek soczewek jest bardzo obszerny i dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z soczewkami, wybór odpowiednich soczewek może stanowić ogromną trudność. 

Czym są soczewki kontaktowe?

Wiele osób zna pojęcie soczewki kontaktowe, jednak nie potrafi ich odpowiednio zdefiniować. Soczewkami kontaktowymi nazywa się cienką, zaokrągloną soczewkę, którą należy prawidłowo ulokować na filmie łzowym oka. Pierwotnie, soczewki są przezroczyste, jednak dla ułatwienia zakładania oraz zdejmowania producenci lekko je zabarwiają. Zdecydowana większość osób decyduje się na zakup miękkich soczewek. Choć ciężko w to uwierzyć, do niedawna soczewki kontaktowe były dmuchane ze szkła. 

Jakie soczewki kontaktowe wybrać? Rodzaje, podział i typ soczewek.

Soczewki kontaktowe posiadają rozbudowaną klasyfikację. Soczewki dzieli się je ze względu na materiał, czas noszenia, tryb noszenia oraz przeznaczenie. 

Podział soczewek ze względu na materiał

W pierwszej kolejności przy wyborze soczewek należy rozważyć materiał, z którego zostały wykonane. Na rynku dostępne są soczewki:

  • twarde - stworzone są ze szkła organicznego (polimetakrylanu metylu). Posiadają dobrą przepuszczalność tlenu oraz są sztywne. W porównaniu do soczewek miękkich, tracą na wygodzie w użytkowaniu, co przekłada się na zmniejszenie liczby osób je wybierających. Wybierane są najczęściej ze względu na możliwości korekcji wzroku.
  • miękkie - wykonane z nich soczewki posiadają wysoką przepuszczalność tlenu. Osoby je stosujące odczuwają większy komfort użytkowania. Na rynku dostępne są dwa rodzaje materiałów, z których produkowane są soczewki miękkie:
    • hydrożel - nadają soczewkom delikatności oraz zapewniają ogromny komfort w użytkowaniu. Posiadają doskonałe uwodnienie. Ich wadą jest zmniejszona przepuszczalność tlenu. 
    • silikon-hydrożel - umożliwia wysoką przepuszczalność tlenu. Zawarty w nich silikon zwiększa sztywność soczewek.

Rodzaje soczewek pod względem długości noszenia

Soczewki jednorazowe (jednodniowe)

Te soczewki charakteryzują się bardzo krótkim czasem eksploatacji. Wykorzystywane mogą być tylko jeden raz. Wiele osób docenia bez konieczności zachowania zasad pielęgnacji, ponieważ po zdjęciu zalecane jest ich wyrzucenie. 

Przeznaczone są nie tylko dla osób, które szukają chwilowego rozwiązania dla niemożliwości noszenia okularów. Ich wybór jest często podyktowany chęcią zaniechania przestrzegania zasad właściwej pielęgnacji soczewek oraz posiadaniem wrażliwych oczu ze skłonnością do alergii. 

Największą ich zaletą jest pominięcie dyskomfortu, który wynika ze starzenia się soczewki oraz kumulowania osadów powierzchniowych. Zapewniają ogromny komfort użytkowania bez względu na porę dnia.

Wielokrotnego użytku, częstej wymiany (np. dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne)

Umożliwiają korzystanie z soczewek przez dłuższy, odgórnie ustalony czas. Posiadanie ich obliguje do przestrzegania zasad pielęgnacji, które zostały stworzone w trosce o zdrowie oczu. Po każdym wyjęciu należy je wyczyścić oraz zdezynfekować, co umożliwia ich prawidłowe użytkowanie następnego dnia.

Soczewki roczne

Soczewki roczne stanowią najstarszy typ soczewek miękkich, stworzonych z hydrożelu. Długość ich noszenia może trwać przez dwanaście miesięcy w trybie dziennym. Obecnie, najczęściej stosowane są w przypadku, gdy niemożliwe jest korzystanie z soczewek o krótszym czasie użytkowania, z uwagi na szerszy zakres posiadanych parametrów. 

Podział soczewek z uwagi na tryb noszenia 

Soczewki dzielą się ze względu na sposób użytkowania:

  • dzienne - dopuszczalny czas noszenia to od 6 do 14 godzin, są najczęściej wybierane;
  • elastyczne - wybierane są ze względu na możliwość okazjonalnego noszenia w nocy lub nieprzerwanie przez kilka dni do tygodnia czasu;
  • ciągłe - możliwe jest ich nieprzerwane noszenie aż do 30 dni bez konieczności przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. Wymagają przestrzegania zasad czyszczenia stworzonych dla soczewek częstej wymiany. 

Rodzaje soczewek pod kątem ich zastosowania

Soczewki dostępne na rynku charakteryzują się przeznaczeniem na różne celem użytkowania:

  • Korekcyjne - umożliwiają korygowanie wad wzroku, wrodzonych oraz nabytych. Wśród nich następuje podział na:
    • sferyczne - umożliwiają korekcję dalekowzroczności i krótkowzroczności,
    • toryczne - umożliwiają korekcję astygmatyzmu,
    • multifocalne - umożliwiają korekcję starczowzroczności,
    • multifocalno-toryczne - umożliwiają jednoczesną korekcję starczowzroczności oraz astygmatyzmu.
  • Lecznicze - wykorzystywane są jako nośniki leków lub opatrunki podczas występowania schorzeń lub urazów rogówki. Izolują oko od czynników zewnętrznych.
  • Kosmetyczne - pozwalają na zmianę koloru tęczówki oka. Umożliwiają maskowanie uwidocznionej zaćmy. Dostępne są dla osób, które nie posiadają wad wzroku.

Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Kwestia zachowania wygody podczas noszenia soczewek jest w głównej mierze zależna od sposobu ich zakładania. Właściwa technika zakładania gwarantuje nieuwieranie oraz prawidłowe widzenie. Istotne jest, aby szkło nie było przyklejone do gałki ocznej oraz nie wpadło za oko. 

Kobiety muszą pamiętać, aby szkła zakładać przed robieniem makijażu, głównie ze względów higienicznych. 

Soczewki kontaktowe muszą być zakładane na oko, przy czym palec nie może dotykać gałki ocznej. Soczewki zostały zaprojektowane w sposób, który umożliwia samoistne ustawianie się szkieł na odpowiednim miejscu, co zapewnia szybkość przebiegu zakładania oraz niweluje ryzyko bólu. 

Przed założeniem soczewek należy dokładnie umyć ręce z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnień i infekcji oczu. Soczewka musi posiadać brzegi wywinięte do wewnątrz, tworzyć kształt miseczki i w ten sposób należy nałożyć ją na oko. Soczewki są indywidualnie dopasowywane do wady wzroku danego oka. Najlepiej od pierwszego razu, wyrabiać sobie nawyk zakładania w stałej kolejności, żeby uniknąć błędnego założenia szkieł. 

Soczewkę nakłada się na opuszek wskazującego palca. Środkowym palcem, tej ręki, należy odsunąć dolną powiekę. Druga ręka powinna powstrzymać odruch migania, poprzez podciąganie górnej powieki. Spokojnym i opanowanym ruchem szkło powinno być zbliżane do oka i nałożone bezpośrednio na nie. Ważne jest, aby patrzeć w górę, wtedy proces przebiega łatwiej. Później należy patrzeć w każdym kierunku oraz kilka razy zamrugać. Chwilowe zamknięcie oka umożliwia dopasowanie się soczewki do centralnej części oka. 

Ile kosztują i gdzie kupić soczewki kontaktowe?

Koszty noszenia soczewek kontaktowych zależny jest od rodzaju wybranych soczewek. Szkła kontaktowe można nabyć w opakowaniach zbiorczych. 

W przypadku soczewek jednorazowych, średni koszt jednej pary szkieł wynosi ok. 4,5 zł. W ich przypadku nie trzeba kupować środków do czyszczenia, ponieważ po zdjęciu są wyrzucane. Koszt ich noszenia w ciągu miesiąca zależny jest od ilości wykorzystanych par.

Średni miesięczny koszt noszenia soczewek miesięcznych wynosi ok. 45 zł. Wliczone są w to koszty zakupu soczewek oraz zakup artykułów przeznaczonych do specjalnej pielęgnacji soczewek. 

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Aspekt pielęgnacji soczewek nie dotyczy osób, które korzystają z jednorazowych szkieł kontaktowych. 

Soczewki należy czyścić bezpośrednio po ich zdjęciu. W tym celu nie należy korzystać z wody z kranu, która może zawierać nieczystości, które powodują infekcję i podrażnienie oka. Do czyszczenia należy stosować wyłącznie specjalistyczny płyn dezynfekujący. W tym celu należy wypełnić czysty pojemnik świeżym płynem. Na środku czystej i suchej dłoni należy umieścić soczewkę, umieścić na niej kilka kropli płynu oraz pewnym i delikatnym ruchem pocierać ją palcem. Po zakończeniu czyszczenia należy opłukać ją płynem dezynfekującym i umieścić w przygotowanym pojemniku. Należy identycznie postępować z drugą soczewką i na koniec dokładnie zamknąć w pojemniku. Istotne jest, aby przestrzegać instrukcji dołączonej do płynu dezynfekującego w kwestii zachowania jego właściwości.

Soczewki kontaktowe stanowią doskonałe rozwiązanie w wielu sytuacjach, w których nie sprawdzają się okulary. Czynności związane z  ich aplikowaniem oraz pielęgnacją w krótkim czasie wchodzą w nawyk, co znacznie skraca czas codziennych czynności z nimi związanych. Soczewki kontaktowe za nie wygórowaną cenę umożliwiają odzyskanie utraconego komfortu i wyglądu, bez szkody dla zdrowia. 

Salony Optyczne Online sp.z o.o.
Jaworowa 9
55-003 Nadolice Wielkie
dolnośląskie
Tel.: 76 870 32 20
NIP: 8961485965
REGON: 021016022
WWW: